Gondolatok a januári gödöllői ultreyáról
- Részletek
- Módosítás: 2025. február 07. péntek, 09:08
- Írta: Anna és András
- Találatok: 19
Kedves Cursillista Testvérek!
Tele van a szívem hálával, amikor visszagondolok a gödöllői cursillósok 2025. január 18-án megtartott ultreyájára. Csodálatos délután volt, amelyen úgy gondolom, sokan átéltük, hogy milyen nagyszerű Jézussal és egymással közösségben lenni. Szinte megtapinthattuk a köztünk lépkedő Jézust és megsejtettük a cursillo NEGYEDIK ÖRÖK NAPJÁNAK örömteli légkörét.
A helyi ultreyát évekkel ezelőtt azért indítottuk el, hogy a városunkban működő kiscsoportok tagjai ilyen módon is találkozhassanak egymással. A lelki program vezetésére Kovács Lajos atyát kértük meg, aki kommunikációs tárgyakat tanít a Corvinus Egyetemen és 3 évig káplán volt Gödöllőn. Témánk a KÖZÖSSÉG és a KOMMUNIKÁCIÓ volt. Közel hatvanan jöttek el, néhányan olyanok is, akik nem tartoznak a cursillóhoz.
Lajos atya mély Istenkapcsolatra és megértéssel teli emberismeretre épülő mondandója már a közösségek jellemzőinek bemutatásakor elgondolkodtatott.
Emberi közösségek jellemzői:
• közös akciók – összejövetelek, közös kirándulás, ének, tánc stb.
• hagyomány – általánosan mi így teszünk meg dolgokat, aki ebből kilóg, az kirekesztődik a közösségből,
• konstrukciók – a szerkezet, amiben élünk, ahol részesei vagyunk a döntéseknek
Az emberi kiteljesedést csak közösségben tudjuk megélni. Ha a közösség jól működik, akkor megjelenik benne a hűség. Az ember képes lesz lemondani az egyéni céljairól, érdekeiről és elkezd a közösségért, a közösségben dolgozni. Meghallgat, odafigyel, élményt ad a másiknak, másoknak. A hűség „érzése” során az egyén „érzi” önmaga fontosságát is (nem mindenki jó mindenre, mindenki jó valamire, azaz kiegészítjük egymást). És amennyiben a közösség minden tagja így tesz/érez, nincs szükség egy működtető hierarchiára, hiszen egymásért fogunk tenni/cselekedni.
Vajon eljutunk eddig? Mert, ha megállunk a közösségek felszíni jellemzőinél, és nem jutunk el az érzelem/érték mélységeihez, olyan, mintha megállnánk a kapuban és nem lépnénk be oda, ahová tartunk. Elgondolkoztam: hányszor megtörténik, hogy keresztény kiscsoportunk is megáll a kapuban. Nem figyelünk elég mélyen egymásra, nem tudjuk félretenni saját elképzeléseinket, ügyeskedve irányítunk, ahelyett, hogy nyitottan befogadnánk egymást.
Pedig nekünk van Atyánk és van Jézusunk, aki közösséget vállalt velünk, aki erőt ad Szentlelke által.
A biblia gyönyörűen írja le a kollektív közösségi tudatot Istennel és az emberekkel való viszonyban.
A KERESZTÉNY KÖZÖSSÉG valójában sokkal több, mint általában egy közösség, hiszen VERTIKÁLIS és HORIZONTÁLIS síkon is kapcsolódást jelent. Istennel és egymással szeretetközösségben lehetünk.
A keresztény közösség jellemzői (a fentieken túlmenően):
Közös hit, amely alapvető tanításokra épül. A hit megvallása.
A közösséget a belső és külső szolgálat, valamint a támogatás és gondoskodás tartják össze, mert Isten rajtunk keresztül mutatja meg irgalmát.
A keresztény közösség jellemzője még a tanítványság (Mit mond ma nekünk a Biblia?), az evangelizálás, (Mit tesz ma általam Isten?), az inkluzivitás (ez biztosítja a tagok és leendő tagok számára az egyenlő lehetőségeket a közösségen belül: befogadó légkör) és a sokszínűség (elfogadom a közösségi tagok különbözőségét).
A közösségi elköteleződést segíti: a lelki célok meghatározása, a befogadó, bensőséges, barátságos légkör, az aktív meghallgatás, a kölcsönös megértés, a nyílt kommunikáció és a konstruktív visszajelzés.
Ez utóbbiak a közösségen belüli feszültségek/problémák kezelésében/feloldásában is nagy szerepet kapnak:
1. a nyílt kommunikáció során tudjuk feltárni a feszültség gyökerét,
2. és tudunk a feszültségről ítéletet alkotni,
3. és meghatározni a javító cselekedetet, amely majd oldja a feszültséget,
4. a konstruktív visszajelzés pedig az előző pontban meghatározott javítás kiértékeléséhez szükséges, hogy lássuk, valóban feloldottuk-e a meglévő feszültséget, vagy más úton kell-e azt javítani?
Bizony, van mit tennünk!
Ezért is volt olyan jó, hogy az ultreya második felében – a Lajos atya által megfogalmazott kérdések alapján: Mit ad nekem a közösség? Mit adok én a közösségnek? – 5-6 fős csoportokban elmélyíthettük, megbeszélhettük egymással, hogyan éljük meg az elhangzottakat a magunk csoportjaiban.
De colores: Anna és András